PDF Kitap İndir - E Kitap İndir - EPUB İndir Beden Kayıt Tutar PDF İndir - PDF Kitap İndir - E Kitap İndir - EPUB İndir
Beden Kayıt Tutar EPUB indir
Psikoloji ekitap

Beden Kayıt Tutar PDF İndir

Okuyacağınız Kitabı Arkadaşınıza Gönderin !

Beden Kayıt Tutar PDF indir, Kitabın yazarı Bessel A. van der Kolk’dur. Kitap toplam 462 sayfadır. Sitemizden Beden Kayıt Tutar e-Kitap indirebilirsiniz veya okuyabilirsiniz, Eğitim ve Psikoloji kategorisinde bir kitaptır.

  • Adı: Beden Kayıt Tutar
  • Yazar: Bessel A. van der Kolk
  • Alt başlık: Travmanın İyileşmesinde Beyin, Zihin ve Beden
  • Baskı tarihi: Nisan 2018
  • Sayfa sayısı: 462

Beden Kayıt Tutar Kitabı Ön Okuma

Travma tanım olarak, katlanılamaz ve dayanılmazdır. Çoğu te-cavüz kurbanı, asker ve cinsel tacize uğrayan çocuklar, bir yandan yaşadıkları şeyi zihinlerinden atmaya çalışır, hiçbir şey olmamış gibi davranıp normal hayatlarını sürdürmeye çalışırken bir yandan da yaşadıkları deneyimi düşündüklerinde çok üzgün hissederler. Yaşa-dıkları dehşetin anılarım ve açığa çıkan zarflıldarının ve savunmasız-liklarının utancını taşırken, işlevselliklerini sürdürmeleri çok büyük enerji gerektirmektedir. Travmayı geride bırakmak isteriz ancak beynimizin yaşamımızı sür-dürmemizi sağlayan temel kısımları (akılcı beynin çok derinlerindedir) yadsıma konusunda çok iyi değildir.

Travmatik deneyimden çok uzun bir süre sonra, en küçük bir tehlike belirtisi karşısında, bozulmuş beyin devrelerini harekete geçirebilir ve yoğun miktarda stres hormonu sa-lınmasına neden olabilir. Bu da hoş olmayan duygulara, yoğun fiziksel duyumlara dürtüsel ve saldırgan davranışlara zemin hazırlar. Bu travma sonrası tepkiler, anlaşılmaz ve dayanılmaz olarak hissedilebilir. Travma yaşayanlar kontrolden çıktıklarını hisseder ve kurtarılamayacak şekilde derinden hasar gördüklerini düşünmeye başlarlar. İlk kez tıp okumaya karar verdiğim zaman, henüz on dört yaşınday-dım ve bir yaz kampındaydım. Kuzenim Michael, bütün gece böbrek-‘erin nasıl çalıştığı, vücudun ihtiyacı olmayan şeyleri nasıl salgıladığı ve sistemi dengede tutan kimyasalları nasıl içine çektiğini anlatmış-tı. Onun vücut fonksiyonlarının büyüleyici yolları hakkındaki açık-lamalarıyla tıp okuma kararım perçinlendi. Sonraları tıp eğitimimin her aşamasında, cerrahi, kardiyoloji ya da pediyatri gibi herhangi bir alanda insan organizmasının nasıl çalıştığını anlamanın iyileşmenin anahtarı olduğunu düşündüm. Psikiyatri rotasyonum başladığında ise zihnin inanılmaz karmaşıklığı arasındaki zıtlıklar, biz insanların birbirlerimizle ilişki ve bağlanma biçimleri ve psikiyatristlerin tedavi ettikleri problemlerin kaynağı hakkında ne kadar az şey bildiklerini gördükçe vurulmuştum. Bir gün organizmayı oluşturan sistemler hakkında bildiklerimiz gibi beynimiz, zihnimiz ve sevgi hakkında bir şeyler bilmek de mümkün olacak mıydı?

Hâlâ gözle görülür bir şekilde böyle detaylı bir anlayışın çok uza-ğındayız ancak üç yeni bilim dalmın doğuşu, psikolojik travma, istis-mar ve ihmal konusundaki bilgilerde bir patlamaya yol açtı. Bu yeni disiplinler, beynin zihinsel süreçleri nasıl etkilediğini inceleyen nö-robilim; zihnin ve beynin gelişiminde olumsuz deneyimlerin etkisini inceleyen gelişim psikopatolojisi; ve davranışlarımızın duygularının’, biyolojimizi ve etrafımızdakileri nasıl etkilediğini inceleyen kişiler arası nörobiyolojidir.

Aşşağıdan Bessel A. van der Kolk Beden Kayıt Tutar e-Kitap indirebilirsiniz.| Beden Kayıt Tutar PDF indir veya okuyabilirsin.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir